עבור כל עובד בישראל, הביטוח הלאומי מכסה נפגעי תאונות עבודה, ובנוסף לכך, עובדים רבים מחזיקים גם בפוליסות ביטוח תאונות עבודה פרטיות. למרות זאת, הכיסוי אינו אוטומטי, וכאשר מתרחשת תאונת עבודה, יש מספר פעולות אותן עליכם לבצע בכדי שתקבלו את מלוא הפיצוי לו אתה זכאים.

ביום יום אנו שומעים על מקרים של תאונה בדרך לעבודה או בחזרה ממנה ועולה השאלה, מה עושים לאחר תאונת עבודה? מאמר זה יעסוק בשאלה מה יש לעשות  לאחר תאונת עבודה, וכיצד עליכם להתנהל כדי שתקבלו את מלוא הפיצוי והכיסוי לו אתם זכאים.

לפני הכל – תיעוד ודיווח על עדים לתאונה

חברות הביטוח אינן ששות להוציא כסף ולשלם פיצויים למבוטחים, וכמוהן גם  הביטוח הלאומי. לכן, אם היו עדים לתאונה, בקשו מן העדים את פרטיהם, בכדי שתוכלו להעבירם בהמשך לביטוח הלאומי על מנת שיוכלו לאשר את הדיווח שלכ ולתמוך בגרסה שתמסרו לביטוח הלאומי ולחברות הביטוח. בנוסף לכך, צלמו את מקום האירוע בכדי שיהיו לכם עדויות מפורטות לתאונה.

דיווח למעסיק

במקרים רבים תאונת עבודה מתרחשת ללא ידיעת המעסיק, בייחוד כשמדובר בתאונות בדרך לעבודה או בחזרה הביתה מן העבודה, אשר גם הן מוגדרות כתאונות עבודה. בכל מקרה של תאונת עבודה שבה לא נכח המעסיק, יש לדאוג לדווח לו בהקדם על התאונה, כדי שיאשר את נסיבותיה בטפסים שיוגשו לביטוח הלאומי. בכל אירוע של תאונת עבודה על המעסיק להגיש בהקדם דוח תאונת עבודה לאגף לפיקוח על העבודה של משרד הכלכלה, וכן למלא ולהגיש מיידית טופס בל/250 למתן טיפול רפואי לנפגע תאונת עבודה.

יש להקפיד שהפרטים בדיווח ובטפסים מלאים ומדויקים. ייתכן שהמעסיק ינסה לשנות את פרטי האירוע בדיווחו, בכדי לסכל אפשרות של תביעת רשלנות כנגדו, אם יש ביכולתכם, הקפידו לוודא שהפרטים מדויקים. באם המעסיק מגיש בכל זאת מידע כוזב, הדבר עלול בסופו של התהליך לפגוע במעסיק ולא בכם, כל עוד אתם מקפידים על תיעוד מלא של כל הפרטים.

טיפול רפואי לאחר התאונה

בכל מקרה של תאונת עבודה, מומלץ שלא להמשיך בעבודה, אלא לפנות מיידית לטיפול רפואי. גם אם אינכם סבורים שחוויתם פגיעה קשה, גשו בהקדם לקבלת טיפול רפואי, שכן אתם עלולים לסבול מפגיעות שתחושו בהן רק לאחר זמן מה. בפנותכם למוסד הרפואי, הקפידו לציין בפני הצוות המטפל בכם כי מדובר בתאונת עבודה. בתור נפגעי תאונת עבודה אתם זכאים לכיסוי הוצאות הטיפול הרפואי על ידי קופת החולים, וכמו כן, אי דיווח על האירוע כתאונת עבודה יכול לפגוע בסיכוייכם לקבל פיצויים מחברת הביטוח ומביטוח לאומי.

איספו ניירת ומסמכים רפואיים

הקפידו לשמור כל נייר, מסמך רפואי ותוצאות בדיקות, לצורך דיונים ותביעות עתידיות. בפנותכם לטיפול הקפידו לדווח על כל כאב שאתם חשים, ועל כל איבר שנפגע, הן בכדי שהצוות רפואי יוכל לבדוק את מצבכם ביסודיות ולהגיש לכם טיפול הולם,  והן לצורך הגשת תביעה בעתיד לביטוח הלאומי ולחברות ביטוח.

פנייה לעורך דין תאונות עבודה

לאחר שקיבלתם טיפול רפואי והתאוששתם מן ההלם הראשוני, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתאונות עבודה שימליץ לכם מה עושים לאחר תאונת עבודה במקרה שלכם, ייעוץ לכם וייצג אתכם בכדי לוודא שתמצו את זכויותיכם. עורך דין מומחה בתחום יכוון אתכם לפעולות הנדרשות, וידריך אתכם כיצד להימנע מטעויות שיפגעו בסיכוייכם לקבל בעתיד את הפיצוי המגיע לכם.

פנייה לביטוח לאומי

יש לפנות לביטוח לאומי לקבלת פיצוי בתוך שנה ממועד התאונה, אל תפספסו את המועד. כמו כן, ביטוח לאומי מכסה עד 91 יום בעקבות תאונות עבודה, לכן, אם נגרם לכם נזק המונע מכם המשך עבודה גם עם תום תקופה של 91 יום, פנו למוסד לביטוח לאומי לקבלת דרגת נכות מתאימה. בנוסף לכך, אם שכרכם ירד בעקבות התאונה, ניתן לבקש מהביטוח הלאומי להפעיל את תקנה 15 להעלאת דרגת הנכות, כך שהכנסתכם לא תיפגע.