תנאי העבודה במקצועות שונים חושפים את העובד לסיכונים בריאותיים מגוונים, עד כדי היווצרות מחלות ופגיעות  כרוניות, מחלות אלו מכונות מחלות מקצוע. עובד שכתוצאה מעבודתו לקה במחלת מקצוע זכאי לפיצוי ותמיכה מן המוסד לביטוח לאומי.

מחלת מקצוע היא מחלה שעובד לוקה בה כתוצאה מחשיפה ממושכת לחומרים ולתנאי עבודה במקום עבודתו, היא מתפתחת לאיטה, וכשהיא מופיעה, במקרים רבים היא כרונית, והפגיעה באיכות חייו של העובד היא תמידית. באם הוכר עובד כחולה במחלת מקצוע, הוא זכאי לגמלה מהמוסד לביטוח לאומי.

אילו מחלות מוגדרות כמחלת מקצוע?

בתקנות הביטוח הלאומי מוגדרת רשימת מחלות המוכרות כמחלות מקצוע, ביניהן ליקויי שמיעה אצל מי שעבדו בסביבה רועשת, סרטן עור אצל מי שעבדו בשמש, בעיות שלד אצל מי שעבדו עם ציוד כבד או רוטט, בעיות נשימה אצל מי שעבדו בסביבה של עשן וזיהום וכן הלאה. בנוסף לרשימת המחלות הללו, קיימות פגיעות המוגדרות כמיקרו טראומה,שנובעות מחזרה מרובה על פעולה מסוימת, הגורמת לעייפות ולפגיעות קטנות חוזרות ונשנות באיבר הפעיל, עד כדי יצירת נזק הגורם כאב וסבל. דוגמאות נפוצות  למיקרוטראומה הן תסמונת התעלה הקרפטית אצל מי שעובדים על מקלדת, או צרידות אצל מורים.

מחלת מקצוע מול תאונת עבודה

תאונת עבודה היא אירוע טראומטי, המייצר פגיעה ונזק מיידיים, להומת זאת מחלות מקצוע הן הפרעה המתפתחת לאורך שנים. חשיפה ממושכת לחומרים רעילים, לעומס פיזי כבד, לקרינת שמש, לרעש כבד וכן הלאה גורמת עם השנים להתפתחותם של מחלות וליקויים. אלו אינם מופיעים במחי יד כרעם ביום בהיר, אלא מתפתחים לאיטם, עד שהם מתהווים לכדי מחלה, מגבלה או נכות.

כיצד תובעים בגין מחלת מקצוע?

בכדי שאדם יוכר כחולה במחלת מקצוע עליו להגיש תביעה לביטוח הלאומי, ולהוכיח שכך הדבר. בכדי שביטוח לאומי יכיר בתובע כחולה במחלת מקצוע, המחלה צריכה להיות כלולה ברשימת מחלות המקצוע של הביטוח הלאומי, יתירה מכך, אם המחלה החלה בעבר, יש לוודא כי כאשר חלה בה העובד, היא כבר הייתה כלולה ברשימת מחלות המקצוע. כמו כן יש להוכיח כי המחלה אירעה כתוצאה מעבודתו של התובע, ואינה תוצאה של משהו אחר.

התהליך של מימוש זכויות בגין מחלת מקצוע

לאחר שהוגשה תביעה לפיצוי עקב מחלת מקצוע, יבדקו במוסד לביטוח הלאומי אם אכן כצעקתה, זאת אומרת: האם המחלה נמצאת ברשימת מחלות המקצוע ועונה להגדרות של מחלת מקצוע, והאם היא אכן תוצאה של עבודה ממושכת בתנאים מסוימים, או שאינה קשורה כלל לעבודתו של התובע.. במידה והמחלה תוכר כמחלת מקצוע, יזומן התובע לוועדה רפואית, אשר תבחן את מצבו , ותקבע את אחוזי הנכות שהמחלה גרמה לו. לאחר קביעת אחוזי הנכות יאושרו הפיצוי או הגמלה.

זכאות

עובד שהוכר כחולה במחלת מקצוע זכאי לקצבה או פיצוי מן הביטוח הלאומי, בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו.

ייצוג וליווי על ידי עורך דין תאונות עבודה

כדי שעובד החולה במחלת מקצוע יזכה למלוא זכויותיו, ש לפנות לעורך דין מנוסה בתחום. עורך הדין ייצג את העובד מול הביטוח הלאומי, וידאג להגשת התביעה בדייקנות על פי כל הנהלים, כדי שהתובע יקבל את מלוא הפיצוי לו הוא זכאי. חשוב להקפיד שהפנייה תיעשה על פי כל הנהלים הן בכדי ליעל את הטיפול, והן בכדי שלא יפסיד העובד את האפשרות לקבלת מלוא הפיצוי המגיע לו.

אל תחכו עם התביעה

אם אתה חושב שלקית מחלת מקצוע, זה הזמן לפנות לעורך דין מומחה, לספר לו את סיורך, ולהגיש בעזרתו תביעה לביטוח הלאומי להכרה בך בנפגע מחלת עבודה. אין טעם לחכות ואין צורך להסס, עורך הדין ידע לומר לך אם יש לך עילה לתביעה להכרה בך כחולה במחלת עבודה, וינחה אותך כיצד לפעול ביעילות בנושא.