רשלנות רפואית בילדה היא אחת מתחומי הרשלנות הרפואית הנפוצים ביותר. רשלנות בלידה ובמהלכה, עלולה להביא לנזקים חמורים ואף בלתי הפיכים אצל התינוק ו/או היולדת. מאחר והנזק הוא מהגבוהים שיש, כך גם גובה הפיצויים שמתקבלים בהוכחת רשלנות רפואית בלידה.

מהי רשלנות רפואית בלידה?

רשלנות רפואית בלידה פירושה ביצוע הליך הלידה על ידי הצוות הרפואי או המיילד באופן החורג מן הסטנדרט המקובל בתחום, אשר גרם לנזק אצל היולדת או הוולד. התוצאה של רשלנות בלידה מתאפיינת בנזקים חמורים ואף בלתי הפיכים אצל היולדת ו/או הוולד, כאשר ברוב המקרים מדובר בנזקים בלתי הפיכים אשר מלווים את הנפגע למשך כל חייו.

המטרה של עוולת הרשלנות היא לאפשר לניזוק לתבוע פיצויים כספיים עבור הנזק שנגרם לו. במקרים של רשלנות בלידה מדובר בנזקים חמורים וכך גם גובה הפיצויים בהתאם.

רשלנות בביצוע לידת מלקחיים

לידת מלקחיים כשמה כן היא, ביצוע הלידה באמצעות מלקחיים, כאשר הן תופסות את ראש העובר ובעזרתן הרופא המיילד מושך את היילוד החוצה בכל ציר.

לפני ביצוע לידה בעזרת מלקחיים, על הרופא המיילד לספק ליולדת את כל המידע הרלבנטי על לידת מלקחיים: אבחון הבעיה, החלופה הקיסרית, הסיכונים הכרוכים בה והסיכויים להצלחתה.

נדרש מהיולדת להיות מודעת לכל הפרטים והללו ולסכים להם מדעת. עם זאת, על הצוות הרפואי חלה חובה לתעד באופן קפדני ומקצועי את ביצוע הלידה בגיליון הרפואי.

רשלנות בביצוע לידת ואקום

לידת וואקום נעזרת במשאבת וואקום קטנה שאמורה להיצמד לראשו של העובר ובעזרתה מושך הרופא המיילד את העובר החוצה בכל ציר.

כמו בלידת מלקחיים, גם כאשר מדובר בלידת וואקום חלה על הרופא חובה לספק ליולדת את כל המידע הנדרש ולהסביר לה את הסיכונים והסיבוכים העלולים להיווצר עקב לידת וואקום בכי שהיא תוכל להסכים מדעת.

הנזקים שעלולים להיגרם ליולדת הם קרעים בנרתיק, בצוואר הרחם ובשלפוחית השתן, פגיעה ברצפת האגן ויכולים להיווצר שטפי דם תחת העור.

הנזקים שעלולים להגרם לתינוק הם חמורים ובלתי הפיכים, החל מפגיעות קוסמטיות ועד שברים בגולגולת ודימום מוחי, כאשר במקרים קיצוניים רשלנות רפואית בלידה תוביל לשיתוק עצב הפנים ואף לשיתוק מוחין ולפיגור שכלי.

התעלמות מבעיות עובריות לפני הלידה או במהלכה

ככלל, על הרופא המיילד להיות עירני לבעיות עובריות העולות בצג המוניטור לפני הלידה או במהלכה.

בשלב בו האישה ההרה מחוברת למוניטור הרופא מחוייב להיות עירני למה שמוצג במוניטור ולזהות בעיות רפואיות ולסכל אותן מוקדם ככל האפשר. התעלמות מבעיות אלו יכולה להביא לנזקים רבים וחמורים אצל העובר והיולדת, כאשר במקרים חריגים התעלמות ממצב חירום יכולה להוביל גם למוות.

ניתוח קיסרי רשלני

ניתוח קיסרי (או "לידת חתך") זה הליך בו חותכים את בטנה ורחמה של היולדת על מנת להוציא את העובר ושלייתם.

לפני ביצוע ניתוח קיסרי נדרש להציג בפני היולדת את ההשלכות והסיכונים האפשריים ולקבל את הסכמתה לביצוע הניתוח. רשלנות בניתוח קיסרי יכולה להתרחש במספר מקרים כאשר לרוב מדובר בניתוח קיסרי שהסתבך וגרם לנזק ליולדת ו/או לתינוק.

ישנם מקרים בהם הוחלט בקלות דעת וללא בדיקת אלטרנטיבות אחרות לבצע לידה באמצעות ניתוח קיסרי, דבר שגרם לסבל ולפגיעה קיסמטית אצל היולדת.

רשלנות רפואית בלידה יכולה גם להתרחש כאשר הצוות הרפואי ויתר על ביצוע ניתוח קיסרי כאשר היה צורך בכך בשל חשש לסיכון העובר ו/או היולדת.

אי נוכחותו של הצוות הרפואי כנדרש

הצוות הרפואי צריך להיות זמין וקשוב ליולדת ולתחושותיה הפיזיות. כאשר התעוררה בעיה או סכנה ולא היה מענה רפואי זמין יתכן ומדובר ברשלנות רפואית בלידה.

חשוב לציין כי גם איחור של הצוות הרפואי יכול במקרים מסויימים להוות רשלנות רפואית, זאת כאשר הצוות הרפואי איחר ולא העניק טיפול מהיר שיכל להקטין את הנזק או להסירו.

מה הקושי להוכיח רשלנות בלידה?

כאשר מדובר ברשלנות רפואית בלידה, מוסדות הרפואה הולכים "עד הסוף" ומנהלים הליך משפטי מלא מאחר והם בטוחים כי לא התרשלו.

יחד עם זאת, מרבית התביעות המוגשות כיום בתחום הרשלנות הרפואית הן בגין רשלנות בלידה והפיצויים שנפסקים הם מהגבוהים ביותר.

מה גובה הפיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה?

הפיצויים שנפסקים בגין רשלנות רפואית בלידה הם מהגבוהים ביותר בתביעות בגין רשלנות רפואית, זאת מאחר והנזק הוא חמור ומתרחש בשלב מוקדם בחייו של התינוק.

גובה הפיצויים שנפסק בתביעת רשלנות רפואית בלידה מורכב, בין היתר, מעלות הטיפולים הרפואיים בהווה ובעתיד, אי יכולת השתכרות עקב הפגיעה, מוגבלות פיזית וסימנים פיזיים וקוסמטיים שנשארו עקב הפגיעה.