רשלנות רפואית באבחון מתרחשת במקרים רבים כגון אי אבחון מחלה בזמן, אי אבחון בעיה בריאותית, גנטית ועוד. הפיצויים הנפסקים בגין רשלנות באבחון הם גבוהים, זאת מאחר והפגיעה היא קשה ולעתים בלתי ניתן לתקן את העוול שנגרם.

מהי רשלנות רפואית באבחון?

רשלנות רפואית באבחון פירושה ביצוע אבחון מחלה על ידי רופא באופן לקוי והחורג מן הסטנדרט המקובל, אשר גרם לנזק אצל המטופל מאחר והמחלה יכלה להתגלות מוקדם יותר.

התוצאה של רשלנות באבחון מתאפיינת בנזקים קשים, פיזיים ונפשיים מאחר ומדובר במחלה שיכלה להתגלות קודם לכן ולהקטין את הפגיעה במטופל המאובחן. במקרים קשים, מדובר במצבים בהם לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור ואבחון לקוי או מאוחר משאיר נזק בלתי הפיך.

במקרה של רשלנות רפואית באבחון יכול הנפגע להגיש תביעת נזיקין על פי עוולת הרשלנות ולתבוע פיצויים עבור הנזק שנגרם לו, כאשר מטרתה של עוולת הרשלנות היא לאפשר לנפגע לקבל פיצויים כספיים ולהחזיר את המצב לקדמותו.

מתי יכולה להיגרם רשלנות רפואית באבחון?

רשלנות בשל אי הפנייה לבדיקת אבחון

כאשר מטופל מגיע לרופא ומתלונן בפניו, חייב הרופא להיות עירני לתלונותיו ולתת את מירב תשומת הלב הנדרשת, וכאשר יש צורך, יפנה את המטופל לבדיקות רלוונטיות.

רשלנות רפואית באבחון יכולה להיגרם במקרה בו הרופא לא הפנה את המטופל לבדיקות המתאימות למרות התסמינים שעליהם הוא מתלונן.

רשלנות בביצוע בדיקת אבחון

רשלנות רפואית באבחון עלולה להתרחש גם כאשר הבדיקה בוצעה באופן לקוי והובילה לממצאים לא תקינים אשר לא משקפים את המצב הרפואי האמיתי של המטופל.

רשלנות רפואית באבחון שגוי

רשלנות באבחון יכולה לבוא לידי ביטוי גם במקרה בו הרופא לא ביצע קריאה נכונה של הממצאים הרפואיים וכתוצאה מכך לא אובחנה מחלה או בעיה בריאותית אחרת אצל המטופל.

החובה לקבל אנמנזה רפואית מלאה של המטופל

על הרופא המטפל חלה חובה לתשאל את המטופל ולדלות פרטים לצורך קביעת אבחנה רפואית נכונה. בשפה הרפואית דבר זה נקרא אנמנזה.

על מנת לבצע אנמנזה מפורטת צריך הרופא לברר את עברו הרפואי של המטופל, תרופות שנטל, גורמי סיכון ולהיות קשוב לתלונותיו.

אי לקיחת אנמנזה מלאה ומפורטת עלולה להוביל לאבחנה לקויה המהווה רשלנות רפואית באבחון, זאת מאחר כי ידוע ומקובל שאין להסתפק במידע שמסר המטופל מיוזמתו, אלא על הרופא חלה החובה לשאול את השאלות הנכונות בכדי לקבל את התמונה המלאה של מצבו הבריאותי.

המקרים השכיחים של רשלנות רפואית באבחון

רשלנות רפואית באבחון סרטן

אבחון מוקדם של מחלת הסרטן מציל חיים. רשלנות באבחון סרטן עלול לגרום לנזקים חמורים אצל המטופל, לאובדן סיכויי החלמה ובמקרים החריגים והקשים אף למוות בטרם עת.

אי הפניית המטופל לבדיקות הרלוונטיות, התעלמות מגושים בגופו ומממצאים מחשידים שעלו בבדיקות מהווים רשלנות רפואית באבחון סרטן.

רשלנות רפואית באבחון זיהום

רשלנות באבחון זיהום אצל מטופל עלולה לגרום לנכות ואף למוות. חולים רבים נדבקים בחיידקים בזמן אישפוזם בבית החולים, כאשר במקרים רבים מדובר בתינוקות שהושארו בפגייה ונידבקו בחיידק.

אבחון לקוי של זיהום או אבחון הנעשה מאוחר וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, עלול להוות רשלנות רפואית באבחון זיהום.

רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי

אירוע מוחי או שבץ מוחי הוא אחד הסיבות לתחלואה קשה ולמוות בטרם עת. לאירוע מוחי ישנם סממנים כגון חולשת יד חולפת וקושי בדיבור, וכאשר מטופל מתלונן על כך, יש לבדוק גורמי סיכון כגון לחץ דם גבוהה ושומנים בדם.

אי זיהוי סימנים אלו וכאשר המטופל לא תושאל כנדרש על ידי הרופא בכדי שיקבל את התמונה המלאה על מצבו מהווה רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי.

רשלנות רפואית באבחון התקף לב

התקף לב הוא מצב רפואי מסוכן אשר יכול לגרום לנכות ואף למוות. במקרה של התקף לב

מה גובה הפיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון?

הפיצויים שנפסקים בגין רשלנות רפואית בלידה הם מהגבוהים ביותר בתביעות בגין רשלנות רפואית, זאת מאחר והנזק הוא חמור ומתרחש בשלב מוקדם בחייו של התינוק.

גובה הפיצויים שנפסק בתביעת רשלנות רפואית בלידה מורכב, בין היתר, מעלות הטיפולים הרפואיים בהווה ובעתיד, אי יכולת השתכרות עקב הפגיעה, מוגבלות פיזית וסימנים פיזיים וקוסמטיים שנשארו עקב הפגיעה.