הליך פשיטת רגל מספק לחייבים אשר נקלעו למצוקה כלכלית ללא כוונת זדון אפשרות לפתוח דף חדש באמצעות הסדר חובות חלקית ומחיקת שארית החוב בעזרת הפטר חובות. מי זכאי להגיש בקשה לפשיטת רגל, ולמי לא כדאי לעשות זאת – על כך ועוד בשורות הבאות

פשיטת רגל – יתרונות וחסרונות

היתרון הגדול של הליך פשיטת רגל הוא שבסופו, החייב יכול לפתוח דף חדש בחייו, ללא חובות וללא נושים, והחל מאישור הבקשה לפתיחה בהליך נעצרים כל התיקים כנגדו בהוצאה לפועל, וכן כל הליך משפטי שננקט כנגדו על ידי מי מן הנושים. חסרונותיו של ההליך הם הפגיעה במוניטין, אורכו של התהליך (מספר שנים), וההגבלות החלות על החייב במהלך התהליך, הכוללות איסור יציאה מהארץ, איסור על אחזקת צ'קים וכרטיסי אשראי, איסור על עיסוק במקצועות שונים, ביניהם עריכת דין, קבלנות ותיווך נכסים, ועוד.

כיצד מגישים בקשה לפשיטת רגל?

בהתאם לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי לחייב, בקשה לפתיחה בהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון תוגש בלשכת ההוצאה לפועל או בבית משפט השלום. חייב שסך חובותיו הנו עד 150,000 ש"ח יגיש את הבקשה בלשכת ההוצאה לפועל וההליך בעניינו יתנהל מול רשם חדלות פירעון. חייב שסך חובותיו עולה על 150,000 ש"ח יגיש את הבקשה בבית משפט השלום וההליך בעניינו יתנהל בין כותלי בית המשפט.

מי יכול להגיש בקשה להליך פשיטת רגל?

חייב שצבר חוב ואין ביכולתו לפרוע אותו רשאי להגיש בקשה לפתיחה בהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון. כמו כן, גם מי מן הנושים יכול לבקש להכריז על חייב שאינו בעל יכולת פירעון כפושט רגל. האינטרס של נושה להגיש בקשה כזו הוא שבתהליך פשיטת רגל מוצמד לחייב מנהל מיוחד המבצע חקירה מדוקדקת של מקורות הפרנסה והנכסים הנמצאים בידיו של החייב. כך, אם החייב מחזיק בנכס שאינו מוצהר, או משתכר יותר משהצהיר, יש סיכוי שהנושה יוכל לקבל את כספו.

כאשר מדובר בבקשה לפשיטת רגל של חברה, תנאי הסף הוא כי לחברה קיימים חובות על סך 25,000 ש"ח ומעלה. במקרה זה, הליך חדלות פירעון יתנהל בבית משפט השלום.

למי כדאי להגיש בקשה לפשיטת רגל?

חייב שנקלע למצוקה כלכלית קשה שלא בכוונת מכוון וללא כוונת רמייה, ומרגיש מאוים ונרדף על ידי נושיו, ללא יכולת להחזיר את חובו יצא נשכר מהכרזה על פשיטת רגל. יחד עם זאת, אם בכוונתו ללמוד עריכת דין או לעסוק באחד מן המקצועות שהכרזה כפושט רגל מונעת ממנו לעסוק בהם, צריך החייב לשאול עצמו האם בקשה לפשיטת רגל משרתת את האינטרסים שלו. כמו כן, מי שהעביר נכסים למכרים ובני משפחה בכדי להימנע מתשלום חובות יכול לצאת מופסד מפנייה להכרזה על פשיטת רגל.

האם ניתן להגיש בקשה עצמאית לפשיטת רגל?

ניתן להגיש בקשה לפשיטת רגל בכוחות עצמכם, אולם כיוון שמדובר בעתידכם הכלכלי, מומלץ לפנות לייעוץ, ייצוג וליווי מקצועי. טעויות בנושא עלולות למנוע את אישור בקשתכם ולגרום נזקים שונים לאינטרסים שלכם. מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ ראשוני מעורך דין מומחה בתחום בכדי להחליט אם להגיש בקשת פשיטת רגל או לא, ואם החלטתם לצאת לדרך, כדאי לעשות זאת בליוויו של עורך דין מנוסה.

פיקוח ובקרה בהליך פשיטת רגל

מרגע שתאושר בקשתכם להליך פשיטת רגל, יוצמד לכם מנהל מיוחד, שתפקידו לבחון את כל נכסיכם והכנסותיכם, ולפקח על התנהלותכם הכלכלית. לשם הצלחת ההליך, ובכדי שכונס הנכסים יאשר את בקשתכם יהיה עליכם לשתף פעולה עם המנהל המיוחד, לפעול על פי הוראותיו ולציין בפניו את כל ההכנסות, החסכונות והנכסים שלכם. לפני שאתם מגישים בקשה שאלו את עצמכם אם אתם ערוכים לכך.

פיתרון טוב – האם מתאים לכם?

הליך פשיטת רגל הוא פיתרון המיטיב עם חייבים שאינם יכולים לפרוע את חובם, פוטר אותם מן החוב שלא יוכלו לשלם, קובע הסדרי תשלום עבור חלק מהחוב הקיים, ומונע המשך הטרדה ואיום על החייב מצד נושיו. יחד עם זאת, פשיטת רגל אינה מתאימה לכל אחד,מ ולפני הגשת הבקשה יש להתייעץ עם עורך דין מומחה לפשיטת רגל ולענות על השאלה האם פשיטת רגל היא ההליך הנכון עבורך. אל תוותרו על התייעצות בטרם הגשת הבקשה לפשיטת רגל, אולי קיים הליך מתאים יותר עבורכם.