גירושין בישראל הם נושא מורכב, כיוון שמעורבים בו שני מוסדות שונים, בית הדין הדתי מחד, ובית המשפט לענייני משפחה מאידך. המורכבות הזו עלולה להיות מבלבלת ומתעתעת, ולא תמיד ברור לבני הזוג מהי הערכאה אליה כדאי לפנות. במאמר הבא ננסה להבהיר כמה סוגיות מרכזיות בנושא גירושין בישראל.

סמכות דתית

מי שמאשר נישואין או גירושין בישראל הוא נציגות הממסד הדתי של הדת אליה בני הזוג המדוברים משתייכים. אם מדובר ביהודים – הרי שזהו בית הדין הרבני, אם מדובר במוסלמים – הרי שזהו בית הדין השרעי,עבור נוצרים זו הכנסייה,ובמקרה של הנוצרים קיימות כמה כנסיות (קתולית, פרוטסטנטית, יוונית ועוד), ועבור הדרוזים אלו בתי הדין הדתיים הדרוזים.

מה נתון בידי הרבנות, ומה בידי בית המשפט לדיני משפחה?

בתי הדין הדתיים מוסמכים לאשר נישואין וגירושים, ובתי המשפט לענייני משפחה מוסמכים לפסוק בענייני מזונות ומשמורת, אלא אם כן כרכו מבקשי הגט בפנייתם לרבנות לקבלת גט גם את הבקשה לקביעת מזונות ומשמורת. הדעות חלוקות בנוגע ליתרונות ולחסרונות שבכריכת מזונות ומשמורת בבקשת הגט מן הרבנות, והתועלת שבכך תלויה בנסיבות הספציפיות של כל זוג. בכל אופן, הדיון בנוגע להסכמי מזונות ומשמורת יתקיים בערכאה אליה פנה ראשונה מי מבני הזוג, בעוד שאת הגט עצמו רק בית הדין הדתי יכול לאשר.

הליך גישור

תיקי גירושין רבים בישראל הופכים למלחמות עולם המנוהלות על ידי עורכי דין ממולחים בבתי המשפט לענייני משפחה, תוך הלהטת הרוחות ויצירת אווירה עכורה, הפוגעת הן בבני הזוג והן בילדיהם, ותובעת את מיטב כספם של בני הזוג. מכיוון שכך, ראה המחוקק לנכון לחפש דרך מיטיבה יותר לביצוע הליכי גירושין, לחסוך זמן ולהקל בעומס הנופל על בתי המשפט מצד אחד, ולאפשר לבני הזוג להתגרש בכבוד הדדי תוך גרימת מינימום נזק למרקם חייהם של בני הזוג וילדיהם מצד שני.

נכון להיום כל זוג המבקש להתגרש נדרש להיפגש עם מגשר לפני הגשת תביעת גירושין לבית הדין. זוגות זכאים לעד 4 פגישות גישור כאלו במהלך 45 יום. מטרת הגישור היא לאפשר לבני הזוג לפתוח את הדף הבא בחייהם ברגל ימין, לתכנן את ההתנהלות המשפחתית, לחלק את הרכוש המשותף, ולנסח הסכם גירושין תוך כבוד הדדי והיענות לצרכים של כל אחד מבני הזוג. בדרך זו יכולים בני הזוג לחסוך כסף מצד אחד, ובעיקר לאפשר לעצמם ולילדיהם לעבור את תהליך פירוק התא המשפחתי תוך גרימת מינימום נזק וסבל לכל אחד מבני המשפחה.

להיפרד ברוח טובה

פירוק תא משפחתי הוא הליך כואב ורגשי, במהלך הדיון על הסכם הגירושין, חלוקת הרכוש המשותף, המזונות והמשמורת, הרוחות יכולות להתלהט בקלות, והדיון יכול להחריף ולהגיע למצב של מלחמת בני הזוג זה בזה. במצב כזה, הסיכוי להגיע להסכם שייטיב עם הצדדים בצורה מירבית הוא נמוך, עד בלתי קיים. גם אם היחסים בין בני הזוג כבר מזמן אינם אידיאליים, עדיין האינטרס של כל המשפחה הוא שניתן יהיה להגיע להסכם המכבד את כל הצדדים, ולהיפרד ברוח טובה. נכון, זה כואב להבין שהאהבה הגדולה נעלמה כלא הייתה, אבל האשמות, מרירות ופגיעה זה בזו לא ייטיבו עם אף אחד. בנוסף, חשוב לזכור כל העת שכאשר מעורבים בסיפור ילדים יהיה על בני הזוג להמשיך ולשמור על קשר זה עם זו כל חייהם, ולטובתם כדאי להתאמץ ולהיפרד בדרך מכבדת והוגנת. פנייה משותפת של שני בני הזוג לעורך דין שהוא גם מגשר בהכשרתו יכולה לעזור להגיע לפשרות והסכמים הדדיים, ולמנוע מאבקים ונזקים שאינם הכרחיים.